Exkurze do Žďáru nad Sázavou

21.03.2019

Březnová exkurze do zámku a kláštera ve Žďáru nad Sázavou byla “první vlaštovkou”, kterou bychom chtěli pravidelně obohatit výuku v naší škole.

20. března jsme tedy vyrazili s třiceti třemi žáky, abychom prozkoumali taje gotické, renesanční a barokní architektury. Připravený program Člověk v domě, dům v člověku byl zaměřený na objevování půdorysů a tvarosloví staveb v klášteře. Dále jsme se v muzeu nové generace seznámili s matematickou symbolikou perly barokní architektury - kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Ve chvilce mezi programy jsme ke kostelu vystoupali a nahlédli dovnitř. Třetí - a možná pro děti nejzajímavější - částí byla interaktivní výstava věnovaná renesančnímu géniovi Leonardu da Vinci. Jeho malby, kresby i vynálezy jsme rozebrali v širším kontextu doby a děti se při prohlídce naplno ponořily do Leonardových objevů nebo přetvořili slavnou Monu Lisu.

Ne realizaci exkurze byly využity finanční prostředky z projektu Šablony II ZUŠ Prachatice Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Z těchto peněz byla financována doprava a část nákladů na vzdělávací programy. Zbytek uhradila dětem škola z vlastních zdrojů.